Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zakrzowie

Szkoła bez podziałów

logo

(12) 281-80-17

sekretariat@spakrzow.pl

Zakrzów 323

32-003 Podłęże

06:30 - 17:00

Pon. - Pt.

logo

(12) 281-80-17

spzakrzow@interia.pl

Zakrzów 323

32-003 Podłęże

07:30 - 15:00

Pon. - Pt.

godlo-polski

Podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny.

         Lekcja historii w Auschwitz – Birkenau

W czwartek  9 marca 2023 r. uczniowie klas ósmych, wraz  z wychowawczyniami, nauczycielem historii i księdzem odwiedzili miejsce , w którym doszło do jednego z największych ludobójstw  w dziejach świata – teren  byłego  niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Niezwykłe i trudne zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia przez bramę z cynicznym   napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Historię tego tragicznego miejsca przybliżyła nam pani przewodnik. Następnie odwiedziliśmy  obozowe baraki. Każdy z budynków  świadczył o innym aspekcie życia w obozie, każdy posiadał inne przeznaczenie i poruszającą historię. Zobaczyliśmy cele śmierci, miejsca egzekucji, szubienicę i krematorium. Widzieliśmy okulary, protezy, naczynia należące do więźniów obozu.

Zapoznaliśmy się także z materiałami multimedialnymi przedstawiającymi codzienne, przedwojenne  życie  ludzi, którzy zginęli w tym miejscu. Uświadomiliśmy sobie, że były to niewinne ofiary, które musiały zapłacić cenę najwyższą , w imię szalonej ideologii.

Następnie pojechaliśmy do  drugiej  części obozu – Birkenau. Znajduje się tam rampa kolejowa , na której dokonywano selekcji więźniów, dzieląc ich na tych, którzy zginą  natychmiast w komorach gazowych  i tych, którzy będą jeszcze żyli kilka miesięcy doświadczając niewyobrażalnych cierpień i upokorzeń. Weszliśmy także do wnętrza jednego z baraków, w którym przebywały na co dzień  więźniarki. Pani przewodnik przybliżyła nam nieludzkie realia, w których musiały żyć te kobiety podczas pobytu w obozie.

Była to bolesna i  trudna lekcja historii, którą każdy ze zwiedzających przeżył indywidualnie.   Lekcja jednak niezwykle potrzebna,  należy zapamiętać ją do końca życia, aby historia już nigdy się nie powtórzyła.

Opracował Michał Golonka

 

 

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie upubliczniony