Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zakrzowie

Szkoła bez podziałów

logo

(12) 281-80-17

sekretariat@spakrzow.pl

Zakrzów 323

32-003 Podłęże

06:30 - 17:00

Pon. - Pt.

logo

(12) 281-80-17

spzakrzow@interia.pl

Zakrzów 323

32-003 Podłęże

07:30 - 15:00

Pon. - Pt.

godlo-polski

Podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny.

Noc Biologów 2023

Grupa Uczniów z klasy V, VIIIA i VIIIB wzięła udział w Nocy Biologów 2023. Uczniowie wraz z Nauczycielami udali się do Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
w Krakowie.
Młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach dotyczących metod badania ptasich wędrówek. Uczniowie zapoznali się: z przyczynami migracji oraz strategiami wędrówek ptaków, ze sprzętem służącym do znakowania ptaków i śledzenia ich przemieszczeń np. obrączki, sieci, nadajniki, aplikacje; praktycznie mogli wziąć udział w symulacji łapania ptaków w sieci, w celu ich zaobrączkowania.
Kolejnym punktem programu był pokaz motyli z Madagaskaru o przekornym tytule: 99 dalmatyńczyków z Madagaskaru. Autorowi prezentacji chodziło o interesującą grupę 99 gatunków niedźwiedziówek z plemienia Syntomini, które choć należą do motyli nocnych to aktywne są w dzień i występują tylko na Madagaskarze. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć piękne okazy oraz zdjęcia z badań terenowych doktorantów PAN, dowiedzieć się jak się je łowi i wykorzystuje w badaniach, co te niewielkie owady mogą nam powiedzieć o całej faunie i florze Madagaskaru.
Największym entuzjazmem cieszyły się zajęcia dotyczące bioakustyki. Świat przyrody jest pełen dźwięków: komunikacja socjalna, głosy godowe, czy sygnały ostrzegawcze. W ramach warsztatów Uczestnikom Nocy Biologów przedstawiono techniki oraz sprzęt wykorzystywany do rejestracji głosów zwierząt, omówiono wyzwania, z jakimi wiąże się rejestracja dźwięków w przyrodzie, zaprezentowano również metody analizy zarejestrowanych głosów. Uczniowie sami mogli korzystać z urządzeń bioakustycznych, poznali zjawisko echolokacji, a także wzięli udział w obserwacji dźwięku wydawanego przez prawdziwego nietoperza.
Ostatni wykład podczas naszych odwiedzin w Polskiej Akademii Nauk dotyczył zwierząt z ostatniej epoki lodowej. Uczestnicy nocnej, naukowej przygody mogli znaleźć odpowiedź na pytanie m.in- Jaki kolor sierści miały mamuty?
Odpowiedź na te i inne pytania ukryta została w wiecznej zmarzlinie. Uczniowie poznali bliżej zwierzęta z ostatniego glacjału, ich budowę, przystosowania do drapieżnictwa, roślinożerności lub padlinożerności. Bardzo duże wrażenie zrobiła znaleziona podczas wykopalisk stopa mamuta, wielkość poroża jelenia, a także czaszka nosorożca.
Po 4 godzinach aktywnej nauki, przyszedł czas na osłodzenie sobie wieczoru.
Wycieczkę zakończyliśmy w Góralskich Pralinach na ulicy Floriańskiej, gdzie czekały na nas: puchary lodowe, suflety czekoladowe, serniczki, kremówki, herbaty zimowe, lemoniady i inne wspaniałości. Mogliśmy również zakupić coś do domu, na wynos:).
Kolejny raz Uczniowie przekonali się, że nauka przez doświadczanie przynosi bardzo duże korzyści.

 

Opracowała Kucemba-Hadzik Katarzyna

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie upubliczniony