13 maja br. Uczniowie klasy IV i V wzięli udział w nocnym zwiedzaniu Krakowa, a dokładniej jego miejsc kultury i nauki. Nocne zwiedzanie tym roku odbywało się pod hasłem: „Moc Muzeów dla Ukrainy”.
Nasza wycieczka rozpoczęła się od wspólnego spotkania pod Ogrodem Botanicznym UJ, w którym spędziliśmy wspaniałe półtorej godziny. Pogoda była idealna na spacer alejkami wytyczonymi wśród drzew i krzewów oraz niewielkiego stawu. Spacerując podziwialiśmy wiosennie kwitnącą roślinność. W palmiarni „Jubileuszowej” oraz zespole szklarni tropikalnych mogliśmy podziwiać zbiór około 50 gatunków palm, roślin mięsożernych, tropikalnych roślin użytkowych, roślin biblijnych czy najstarszą w Polsce kolekcję sagowców. W pewnym momencie pogoda nas zaskoczyła, delikatnym opadem majowego deszczu, przed którym schowaliśmy się w Muzeum Botanicznym Ogrodu, gdzie mogliśmy oglądać m.in. jedno z największych nasion palmy na świecie.
Z Ogrodu Botanicznego przejechaliśmy tramwajem w okolicę Rynku Głównego, gdzie miło spędziliśmy czas, w jednej z przytulnych kawiarenek, delektując się przepysznymi i wyczekiwanymi deserami lodowymi :). Następnie skierowaliśmy swoje kroki do Kamienicy Szarej, w której zlokalizowane jest AirPoint – miejsce, w którym każdy może poczuć się jak pilot linii lotniczych. Mieliśmy okazję porozmawiać o lotnictwie z doświadczonymi osobami, obejrzeć kokpit Boeinga 737-800 i Airbusa A320, usiąść na fotelu kapitana i zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcie.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z Przewodnikiem ekspozycji głównej Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, a dokładniej drugiej części ekspozycji. Przechodząc przez Salę Zieloną dotarliśmy do jednej z największych w kraju kolekcji instrumentów naukowych i przyrządów laboratoryjnych. Jest to część Muzeum bardzo rzadko udostępniana turystom, dlatego tym bardziej czuliśmy się wyróżnieni oglądając dawną aparaturę naukową, w tym: wagi, teleskopy, mikroskopy, globusy, czy przyrządy do kreślenia map. Zafascynowani tym co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy, nie zauważyliśmy gdy na dziedzińcu Collegium Maius zastała nas noc :).
Klimatycznie oświetlonymi uliczkami Starego Miasta udaliśmy się do Pracowni i Muzeum Witrażu – najstarszego, działającego nieprzerwanie tego typu miejsca w Polsce, gdzie czekały na nas wspaniałe warsztaty ze sztuki tworzenia witrażu.
Oglądaliśmy miejsce powstawania witrażu od tzw. „kuchni”, obserwowaliśmy artystów w pracy, mogliśmy cieszyć nasze oczy dziełami zaprojektowanymi przez czterech wybitnych artystów okresu Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Stefana Matejkę i Wojciecha Jastrzębowskiego – zlokalizowanymi w odrestaurowanej i nowoczesnej galerii Muzeum. Jak zawsze mieliśmy moc pytań…:)
Minęła godzina 22.30, a my już bardzo zmęczeni, ale głodni dalszych wrażeń przemieściliśmy się tramwajem nr 70 – z okolic Muzeum Narodowego pod Teatr Bagatela, spod którego pieszo udaliśmy się ulicą Szewską z powrotem na krakowski rynek, obserwując przy okazji z zaciekawieniem obecne, wesołe życie dawnej stolicy Polski :).
Przed Wieżą Ratuszową zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie, a dokładnie o godzinie 23.00 weszliśmy z Panią Przewodnik na pierwsze ze 110 wąskich, kamiennych schodów Wieży, by zwiedzać kolejne sale usytuowane na I, II i III piętrze tej strzelistej i smukłej budowli. I tak słuchając historii o architektonicznym symbolu potęgi, władzy i prestiżu politycznego Krakowa, okraszanej opowiadaniami o metodach pracy kata miejskiego urzędującego niegdyś także w tym miejscu – dotarliśmy do pomieszczenia, z którego rozpościera się wspaniały widok z trzech okien na panoramę Krakowa.
W aurze tajemniczości, opuściliśmy miejsce, gdzie spuścizna dziejów i masywność ceglanej konstrukcji tworzą niepowtarzalny nastrój. O 23.30 nasza nocna przygoda zakończyła się. Resztkami sił, ale z uśmiechami na twarzy oddaliliśmy się z Rodzicami z centrum miasta, by odjechać do swoich domów.
Trafiając na rewelacyjnych Przewodników, omijając sprytnie kolejki oczekujących, docierając w każde miejsce na czas – nabraliśmy przekonania, że nasza nocna eskapada zostanie we wspomnieniach na dłużej.
Koordynator wycieczki – Katarzyna Kucemba – Hadzik
Najnowsze komentarze